Ahşabın Düşmanları Nelerdir ?

Published In: Bilgi Bankası Hits: 1970

Tabii ki yapay pencere ve kapı üreticileri! Şaka bir yana ahşap, en eski inşaat malzemelerinden biri olarak, işlenmesinin kolaylığı, hafifliği, mukavemeti, ses, ısı ve elektrik yalıtımı gibi mükemmel özelliklerine rağmen aynı zamanda biyolojik bir madde olduğundan aşırı rutubet, sıcaklık ve tuz gibi dış etkenlerle çeşitli bozulmalara uğrar.

Tabii ki yapay pencere ve kapı üreticileri! Şaka bir yana ahşap, en eski inşaat malzemelerinden biri olarak, işlenmesinin kolaylığı, hafifliği, mukavemeti, ses, ısı ve elektrik yalıtımı gibi mükemmel özelliklerine rağmen aynı zamanda biyolojik bir madde olduğundan aşırı rutubet, sıcaklık ve tuz gibi dış etkenlerle çeşitli bozulmalara uğrar. Ahşaba uygulanacak çeşitli koruma işlemleri onu bu dış etkilere karşı korur. Ahşabın birçok biyolojik düşmanı da vardır. Mantarlar, bakteriler ve böcekler. Bunlardan bazıları ahşabın tamamen yok olmasına bazıları ise sadece görüntü bozukluklarına neden olur. İlk bakışta bu özellikler size kötü gelebilir. Ancak bir de ormanda büyüyen ağaçların hiç yok olmadığını düşünün! Ahşap "doğada yok olabilen" bir malzemedir. "Çöpü" yoktur. İstendiği zaman ona, onu sonsuza kadar yaşatacak tasarım ve teknolojiyi uygulayabilir, istediğimiz zaman da yakabilir ya da çürümeye terk edebiliriz.

Fırında kurutulmuş malzemeyi uygun yüzey işlemleriyle zararlılara karşı ilaçlayan Belfa, kullandığı özel boyalarla malzemenin kullanım esnasında nem oranında dış ortama bağlı yükselmeyi kontrol altında tutarak tüm bu zararlılara karşı gereken önlemi alır.

Tags: